+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

За що ми платимо, купуючи Windows Server 2008 та Vista

Як багато хто знає, нещодавно MS випустила нову серверну ОС - Windows Server 2008. Новий продукт - нові можливості, проте хотілося б знати заздалегідь, що нам пропонують, не купувати кота в мішку. Що нового у WS 2008, у чому його переваги перед WS 2003? Які нововведення оцінить користувач, а що буде на руку адміністратору? Зрештою, чи варто купувати нову систему, якщо все чудово працює на старій і, якщо так, як переконати керівництво сплатити рахунок? Знай я відповіді на всі ці питання, давно жив би в Сочі. Однак деякі міркування на тему у мене є.

Пункт 1-й. Термінальні сервіси (TS).

Кант говорив: «Дві речі не перестають мене дивувати: зоряне небо над головою і моральний закон усередині нас». Висловлюся в тому ж ключі: дві речі не перестають скорочувати витрати компанії – термінальні служби та віртуалізація. З віртуалізацією все зрозуміло: не витрачаються гроші на нові сервери, старі сервери використовуються ефективніше; кластеризація підвищує рівень доступності, збільшується час безперебійної роботи. У терміналі, коли процеси виконуються на сервері, а чи не на клієнта, витрати скорочуються з допомогою цілого набору чинників. Клієнтські машини коштують вам дешевше; при термінальному доступі немає потреби платити за повноцінні winXP professional - ставте хоч win98 (якщо, звісно, ​​знайдете). Більше того, ви можете взагалі зупинити свій вибір на сімействі ОС Linux, які нарівні з windows можуть виступати як термінальний клієнт. Особливо цікава можливість запуску додатків із віддаленого офісу, адже купувати туди повноцінні машини шкода, а працювати все одно треба. За допомогою терміналів ви можете працювати з московською базою даної хоч із Зімбабве на Pentium 233. Природно, в MS не могли пройти повз такий шматок, тому сервер терміналів з'явився вже в NT Server 4.0. Звичайно, віддаленим сеансам Windows далеко до безшовної інтеграції додатків Citrix, але й гроші ви платите зовсім інші. Термінали швидко поширилися. Зараз вони є в будь-якій більш-менш великій компанії. Діти з 1С самі рекомендують використовувати TS, якщо кількість активних користувачів бази перевищує півсотні.
Тепер, коли я описав суть питання, можна нарешті перейти до тих покращень, які приніс нам новий сервер.

Перше місце: RemoteApps.
Раніше, коли користувач запускав термінальний клієнт MSTSC, на віддаленому сервері створювався сеанс: користувач бачив перед очима новий робочий стіл, пуск, ярлики. Хороші адміністратори обмежували політиками всі можливі та неможливі права, так що зазвичай всі користувацькі зусиль вистачало тільки на те, щоб натиснути на потрібний значок, попрацювати в повноекранному режимі і відключитися. Мінуси очевидні: по-перше, користувачі не люблять вчитися новому, а адміни не люблять навчати; по-друге, часто виникали проблеми, коли сеанси дублювалися; по-третє, користувачі періодично залишають сеанси некоректно, що породжує додаткові труднощі.
MS, слава тобі, Господи, врахували побажання громадськості, про що дуже довго розпиналися на Launch'і. Тепер ми можемо запускати віддалені програми, так що вони виглядатимуть майже локально - тільки в заголовку вікна з'явиться слово "(remote)". Більше того, термінально запущений Outlook навіть зможе виводити свої повідомлення у трей, як, решта, та інші додатки.
Я поговорив на Launch з представником Citrix і запитав, чи вважають вони новий продукт MS проблемою. Мені відповіли, що Citrix та MS завжди грали як партнери ніколи не були конкурентами. Мовляв, Citrix Metaframe настільки ж зручніший за служби Microsoft, наскільки Мерседес зручніший за Жигулів. При цьому Citrix вимагає запущеного термінального сервера MS для своєї роботи, так що все у виграші. З іншого боку, представники MS, навпаки, всіляко наголошують на перевагах нових TS, протиставляючи їх рішенням Citrix. В принципі, їх можна зрозуміти: ліцензія на підключення citrix-клієнта коштує не менше 160 доларів + вам треба оплатити, якщо не помиляюся, 80 доларів додатково за одне підключення до TS Microsoft. Неважко підрахувати, що рішення MS обходиться в дев'ять разів дешевше, нехай навіть воно повільніше і менш зручне.

Друге місце: шифрування підключення.
Раніше термінальні служби було зручно розглядати в комплекті з VPN. Підключення здійснювалося за шифрованими PP2P або LP2P протоколами віртуальної приватної мережі, вже усередині якої відкривався термінальний сеанс. Подібні фокуси ускладнювали як налаштування мережі, так і процедуру підключення. На жаль, зовсім відмовитися від шифрування можна було не завжди, тож доводилося миритися зі складнощами. Нова версія TS, нарешті, дозволяє включити шифрування (правда, тільки PP2P) без участі VPN.

Третє місце: друк у віддаленому сеансі.
Взагалі друк у Vista і WS2008 зазнав значних змін і заслуговує на окремий топік. Частина оновлених служб друку дісталася і до терміналів. Раніше друк із терміналу завжди загрожував головним болем. По-перше, користувачеві треба було дозволити витягти у віддалений сеанс свій принтер. По-друге, оскільки кожен тягнув у термінал свій принтер, при спробі щось надрукувати очі спочатку злегка розбігалися від великої кількості hp, canon та інших.
Тепер ж друк у терміналі нічим не відрізняється від локальної. Як адміністратор можна залишити користувачеві лише принтер за замовчуванням. Крім того, MS запевняють, що нова схема виведення стала набагато менш чутливою, наприклад, до обривів зв'язку.

Четверте місце: Session Broker.
За дивною назвою ховається, хоч як це дивно, доповнення до NLB - балансування навантаження. Повна назва – Session Broker Load Balancing. Рятує нас під час кластеризації, а також запобігає відключенню поточних з'єднань у випадку, якщо нові користувачі підключаються занадто часто.

І таки на четвертому місці список не закінчується. Наприклад, новий клієнт MSTSC, який доступний і для XP, став набагато зручнішим. Також є нові клієнти для RadHat та Novell SUSE.

Термінальні сервіси - лише одна річ, заради якої мені хотілося б переключитися на WS2008 (тим більше, що пробною версією нової ОС можна скористатися рік). З цікавих нововведень згадаю NAP (Network Access Protection), гіпервізор Hyper-V (кумедно, але в самому дистрибутиві WS ця функція стоїть у статусі бети; реально є перший реліз-кандидат), нові ролі сервера

Інші новини