+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

Влада Мюнхена планує повернутися до використання рішень Microsoft, незважаючи на початковий успіх проекту LiMux

Незважаючи на початковий успіх проекту LiMux, влада Мюнхена планує повернутися до використання рішень Microsoft. Причиною цього є не дуже якісна підтримка Linux-рішень у порівнянні з Windows та Office, а також ряд проблем із програмною та апаратною сумісністю.

Проект LiMux – The IT evolution або просто LiMux довгий час був на слуху у всіх, а адепти операційної системи Linux наводили його як приклад величезного досягнення для спільноти відкритого програмного забезпечення. Суть проекту була досить простою: влада Мюнхена вирішила перевести все програмне забезпечення в офіційних установах на використання виключно рішень з відкритим програмним кодом. Основою послужив один із варіантів Ubuntu, який так і назвали — LiMux.

Це перший дистрибутив, який відповідає промисловому стандарту ISO 9241. Основними програмними пакетами стали LibreOffice та WollMux. Перший є заміною Microsoft Office, а другий спеціалізованою програмою для складання листів, заповнення службових форм і складання звітів за стандартами, прийнятими в Німеччині. Вперше про перехід до відкритого ПЗ влада міста заговорила ще 2003 року. Потім протягом кількох років плани коригувалися. У результаті проект заробив на повну потужність наприкінці 2013 року, а влада Мюнхена повідомила, що LiMux допоміг заощадити 11,7 мільйона євро. Але все пішло не так, як думалося, хоча до 2013 року на нове середовище вдалося перемістити 15 тисяч робочих станцій, а кількість шаблонів LibreOffice досягла 18 тисяч.

Реальність, як водиться, виявилася набагато менш райдужною. По-перше, за даними Microsoft, перехід на Linux-екосистему обійшовся Мюнхену набагато дорожче заявленого. Редмондський гігант наводить цифру в 60,6 мільйона євро, той час як використання зв'язки Windows XP і нової версії Office обійшлося б не більш ніж 17 мільйонів. По-друге, знадобилося масове перенавчання персоналу, а цей процес теж не безкоштовний — називається цифра близько 6,1 мільйона євро. Багатьом користувачам LiMux не сподобалася, їхній відсоток варіюється від 20% до 40% за різними даними. Деякі навіть називають цей проект «джерелом усіх лих у Мюнхені».

На це є деякі підстави: так, міська ІТ-інфраструктура виявилася несумісною з iPhone та iPad; також було зафіксовано низку проблем із поштовими серверами. У 2014 році мером Мюнхена був обраний Дітер Райтер (Dieter Reiter), який дуже скептично ставиться до проекту LiMux і систем на базі Linux в цілому. Дослідження, проведене компанією Accenture, партнером Microsoft, зрозуміло, не задовольнило Європейський фонд вільного програмного забезпечення. забезпечення (FSFE), однак його результатів виявилося достатньо, щоб міські збори почали розглядати плани щодо повернення до програмних продуктів Microsoft.

В даний час тільки переклад 29 тисяч робочих станцій на використання Windows 10 оцінюється приблизно в 50 мільйонів євро, а повна реорганізація інформаційної інфраструктури Мюнхена оцінюється в 89 мільйонів; до цієї цифри входить і €3,1 мільйона на тестування нових систем та перенавчання персоналу. Було заявлено, що перехід на Windows 10 вирішить низку проблем із сумісністю як програм, так і апаратного забезпечення. І справді, такі проблеми є: приблизно одна п'ята всіх робочих станцій у проекті використовує подвійне завантаження ОС, оскільки низка бізнес-додатків працює лише в середовищі Windows.

Новий проект передбачає активне використання віртуалізації, а як основне Офісний пакет планує використання Microsoft Office 2016. Треба сказати, що задоволення це недешеве, адже лише на ліцензії Windows і Office буде витрачено майже 30 мільйонів євро. Для порівняння: нове апаратне забезпечення обійдеться лише €4,8 мільйона, а обслуговування — €13,4 мільйона. Попередні роботи розпочнуться вже наступного року, розгортання нової системи заплановано на 2020 рік, а закінчення процесу міграції очікується до 2022 року, але, можливо, процес затримається і зачепить початок 2023 року. Треба сказати, що до цього моменту підтримка LiMux не буде припинена і вона буде використовуватися паралельно з Windows 10.

Слід також зазначити, що це не перша історія з міграцією на Linux. Раніше, в 2011 році від проекту впровадження дистрибутива LinEx в бюджетних організаціях відмовилася влада іспанської автономної області Естремадура. До цього моменту на розробку та впровадження цього рішення пішло майже 10 років — спочатку місцева влада сподівалася заощадити щонайменше 30 мільйонів євро на рік на ліцензіях ПЗ. Проект було завершено до 2013 року, проте у 2016-му було ухвалено рішення про повернення до продукції Microsoft. Втім, на відміну від німців, іспанці все ж таки не планують повної відмови від програмного забезпечення з відкритим кодом. До того ж в Іспанії багато провінцій мали або власні проекти зі створення дистрибутивів Linux.

Ще один великий європейський проект із добровільного переходу до вільного ПЗ через невдоволення рішеннями Microsoft зараз здійснюється в Національної жандармерії Французької республіки — на дистрибутив GendBuntu переведено майже всі ПК (близько 70 тисяч), а перехід на інше ПЗ ведеться з 2004 року . Крім того, минулого місяця один з сенаторів зробив запит про створення спеціальної комісії у зв'язку з планами військових щодо укладання довгострокового договору з Microsoft. Підозри викликає можливу співпрацю з NSA, а також ризик уникнення податків (договір укладається з ірландським підрозділом корпорації, а не з французьким).

 

Інші новини