+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

Ліцензування продуктів nanoCAD

Ліцензування продуктів nanoCAD

Види ліцензій у лінійці продуктів nanoCAD.

Локальна ліцензія запрошується на один ПК і жорстко прив'язується до його ID-1 або ID-2. При цьому ліцензію не можна переносити, а якщо залізо виходить з ладу, то можливість переактивації ліцензії здійснюється лише через офіційне звернення на технічну підтримку.

Що мається на увазі під ID-1 та ID-2. ID-1 – це Mac-адреса: унікальний ідентифікатор мережного обладнання, який зазвичай присвоюється мережній карті. ID-2 – це позначка тома жорсткого диска.

Також існує можливість постачання локальної ліцензії з прив'язкою до ключа апаратного захисту. В даний час це ключ виду Wibukey. При такому варіанті доставки ліцензія жорстко кріпиться до ключа і її можна переносити з одного ПК на інший. Відповідно ліцензія працює лише у зв'язці з ключем.

Мережева ліцензія не відрізняється від локальної за способом кріплення (до ID-1/ID-2 або до ключа апаратного захисту). Головна її відмінність у тому, що вона розгортається тільки на одному ПК, який стає сервером ліцензій, і вже до цього сервера підключаються для отримання своєї ліцензії решта користувачів. Кількість робочих місць із встановленим nanoCAD у цьому випадку може бути необмеженою, але одночасно отримати ліцензію зможе лише певна кількість користувачів, що відповідає числу придбаних ліцензій.

Оскільки з локальними ліцензіями зазвичай не виникає особливих проблем, хотіли б приділити більше уваги мережевому ліцензуванню.

Механізм мережного ліцензування складається з набору службових програм, пов'язаних із встановленням, обслуговуванням та контролем мережевих ліцензій.

В інструментарій мережевого ліцензування входять:

  • Майстер установки Сервера Ліцензій

Основне призначення Майстра – встановлення/видалення/обслуговування серверної частини механізму мережного ліцензування

Користувачі часто плутають його з Майстром реєстрації, оскільки візуально вони схожі. Нижче ми розберемо, чим вони відрізняються і в яких випадках використовується Майстер реєстрації (RegWizard.exe), а в яких Майстер установки Сервера Ліцензій (LicServSetup.exe).

  • Nanosoft License Server (Сервер Ліцензій «Нанософт») – серверна частина механізму мережного ліцензування: комплект програм та служб для контролю використовуваних мережевих ліцензій. Іншими словами, це набір сервісних утиліт, які контролюють поширення мережевих ліцензій у локальній мережі та надають деякі звітні матеріали.

Щоб приступити до мережного ліцензування, необхідно запустити Майстер установки Сервера Ліцензій (файл LicServSetup.exe).

Під час запуску Майстра ви побачите вікно.

Основною гілкою Сервера Ліцензій є перша опція – Запросити ліцензію. Саме проходження цієї гілки призведе і до отримання файлу ліцензій, і до реєстрації нового користувача на сайті виробника (якщо користувач ще не зареєстрований), і до встановлення Сервера Ліцензій (якщо він ще не встановлений). Крім того, у цьому пункті можна додати файл ліцензій на новий програмний продукт. При додаванні нового файлу ліцензії необхідно, щоб ім'я сервера та ID-прив'язки були ідентичні вже наявному файлу ліцензій. Також перша опція використовується, якщо у користувача ще немає мережного файлу ліцензій і він тільки починає працювати з Сервером Ліцензій.

Якщо файл ліцензій у вас є і ви готові до встановлення серверної частини або якщо у вас уже встановлений Сервер Ліцензій, але вам потрібно додати ліцензію на ще один програмний продукт, виберіть другу опцію: Обслуговування Сервера Ліцензій .

Запит ліцензії

Багато користувачів спочатку не розуміють різниці між файлом ліцензій та номером ліцензії/серійним номером продукту. Вони звертаються до технічної підтримки з питанням: «Чому програма після її запуску вимагає реєстрацію?» і на зустрічне питання техпідтримки: "А ви запитували файл ліцензій?" відповідають: «Навіщо мені знову вимагати ліцензію, якщо вона є в мене в Особистому кабінеті?» Так ось, в Особистому кабінеті знаходиться файл ліцензій, а серійний номер вашого продукту. Іншими словами, це номер ліцензії, а файл ліцензій ви повинні отримати за цим серійному номеру/номеру ліцензії.
Запустити Майстер реєстрації можна за допомогою меню Пуск -> Nanosoft -> -> Майстер реєстрації.

Виберіть пункт Запросити ліцензію

Введіть серійний номер, який має бути або на вашому сертифікаті, або в розділі «Мої ліцензії» Особистого кабінету.

У наступному вікні необхідно ввести відомості про користувача, а також ваші логін та пароль для входу в Особистий кабінет на сайті виробника.

Заповнивши відповідні поля та натиснувши кнопку Далі, ми переходимо у вікно Підтвердження реєстраційних даних

Тут можна про всяк випадок перевірити, чи не помилилися ми під час введення серійного номера чи логіна від Особистого кабінету. Також необхідно переконатись, що в ПК вставлено ключ апаратного захисту. Якщо у вікні відображаються пункти ID-1 і ID-2, це означає, що Майстер реєстрації не бачить ваш ключ. Натисніть кнопку Скасувати, щоб ліцензія не прив'язувалася до заліза комп'ютера. Потім необхідно перевірити працездатність ключа: наприклад, перевстановити драйвер, задіяти інший порт для ключа і повторити процедуру запиту ліцензії. Робити це треба доти, доки Майстер реєстрації не побачить ключа.

Після натискання кнопки Далі Майстер реєстрації нагадає, що файл ліцензій буде прив'язаний до параметрів даного ПК. На цьому етапі запит ліцензії можна ще скасувати.

Але і коли натиснута кнопка Так, ще не все втрачено. Майстер реєстрації дає ще один шанс згадати, що ми, наприклад, забули інсталювати драйвер на ключ або вставити ключ у порт ПК. Тут в черговий, але вже востаннє можна натиснути кнопку Скасувати.

Все добре, і ви готові запросити файл ліцензій? Тоді необхідно вибрати найбільш підходящий спосіб запиту

Якщо на цьому ПК немає проблем з Інтернетом, найкраще вибрати пункт «Запросити ліцензію on-line». У цьому випадку Майстер реєстрації автоматично помістить файл ліцензій у необхідну директорію, після чого ніяких додаткових дій не потрібно виконувати і можна відразу запускати програму

Після запиту ліцензії на веб-файл ліцензій формату lic зберігається в наступних папках:

Для Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista: C
:\ProgramData\Nanosoft\RegWizard\Licenses\
Для Windows XP, Windows 2000:
C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nanosoft\RegWizard\Licenses\

Також ви можете запросити ліцензію електронною поштою, але для цього необхідно, щоб на вашому ПК було встановлено поштового клієнта.

Якщо поштовий клієнт у вас встановлено, і запит ліцензії пройшов без проблем, вам прийде сформований файл ліцензій формату lic. Цей файл потрібно буде активувати через Майстер реєстрації та запустити продукт.

Запускаємо Майстер реєстрації та вибираємо пункт «Активувати ліцензію» 

У вікні вказуємо шлях до файлу ліцензій, а потім натискаємо кнопку Далі.

Останній пункт, представлений у вікні Спосіб запиту ліцензії – «Зберегти ліцензійний запит», – як правило, використовується у випадках, коли два попередні варіанти тим чи іншим причинам не підійшли: наприклад, відсутній доступ до Інтернет чи не встановлено поштовий клієнт. Створивши ліцензійний запит (файл у форматі eml), можна перенести його на ПК, який підключений до Інтернету або на якому встановлено поштовий клієнт, після чого виконати запит ліцензії. Якщо самостійно запитати ліцензію з якихось причин не вдається, цей ліцензійний запит можна надіслати до служби технічної підтримки та отримати lic-файл, сформований її фахівцями.

Отримавши відповідь технічної підтримки, надісланий файл ліцензій формату lic необхідно буде додати через Майстер реєстрації та запустити продукт.

Наступне налаштування Сервера Ліцензій

Наступна поведінка Майстра Сервера Ліцензій залежить від поточного стану Сервера. Можливі наступні варіанти:

Сервер Ліцензій не інстальовано на комп'ютері. У цьому випадку Майстер автоматично перейде у гілку, пов'язану із встановленням/оновленням Сервера Ліцензій (закладка Налаштування TCP портів та Брандмауера Windows).

У вікні, що відкриється, ви можете задати TCP-порти служби Сервера Ліцензій за замовчуванням (діапазон адрес: 27000-27009) або вказати конкретний TCP-порт.

Також у цьому вікні можна залишити автоматичний вибір TCP-порту служби виробника або вказати конкретний.

Зазвичай цей розділ користувачі залишають за замовчуванням, але на деяких підприємствах певні порти можуть бути заблоковані або зайняті іншою програмою, тому тут передбачена можливість вказати відкриті порти.

Додавати чи ні виняток у Брандмауер Windows – залишається на ваш розсуд. Ми рекомендуємо не скидати цей прапорець: трапляється, що Windows Брандмауер блокує роботу Сервера Ліцензій.

Ви самостійно вирішуєте, підставляти чи ні ім'я сервера замість «THIS_HOST». За замовчуванням у розділі "Ім'я Сервера" мережного файлу ліцензій після рядка SERVER прописується "THIS_HOST", але в цьому розділі можна автоматично змінити рядок на відповідне ім'я сервера. Різниці немає абсолютно ніякої: файл ліцензій працюватиме і в першому, і в другому випадку. Але якщо у вашій організації прийнято періодично змінювати імена ПК, то галочку краще зняти та залишити «THIS_HOST», оскільки цей режим дозволяє працювати з будь-яким ім'ям ПК. Якщо ж у файлі ліцензій прописано одне ім'я ПК, а потім на сервері воно було змінено, файл ліцензій може стати непридатним і для його виправлення знадобиться прописати через текстовий редактор Notepad ++ нове ім'я сервера або замість імені написати «THIS_HOST».

Сервер Ліцензій встановлено та використовує файл ліцензій. У цьому випадку Майстер автоматично додасть до файлу нову ліцензію та перечитає файл на сервері.

У будь-якому випадку після отримання файла ліцензій ми приходимо до фінального вікна Сервера Ліцензій, яке потрібно закрити, натиснувши кнопку Готово.

Якщо установка пройшла без помилок, ми отримали Сервер Ліцензій, що працює, на якому крутяться наші ліцензії і до якого тепер необхідно задати підключення з ПК, щоб ці машини могли «забирати» ліцензії з сервера на час використання програми.
Не буде зайвим перевірити статус сервера. Запустіть LicServSetup – обслуговування Сервера Ліцензій – та перегляньте статус: Запущено або Зупинено. У цьому вікні ви побачите номер версії Сервера Ліцензій, встановленого у вас.

Підключитися до сервера зазвичай нескладно: для цього потрібно тільки запустити Майстер реєстрації на ПК і вказати ім'я ПК Сервера Ліцензій або його IP-адресу 

Якщо ви вказали Серверу Ліцензій стартувати з певного порту, цей порт необхідно вказати при підключенні до Сервера Ліцензій. Як приклад, ми вказуємо шлях до сервера портом 27003. У цьому випадку підключення виглядатиме так: Порт@Ім'я ПК або IP-адреса.

Для підключення до Сервера Ліцензій усі ПК повинні знаходитися в одній мережі. В іншому випадку підключитися буде неможливо або потрібно розгортати VPN для віддаленого ПК і налаштувати підключення окремо. Також є й інші кошти, але це скоріше окремі випадки і тут ми розглядати їх не будемо.

Сервер Ліцензій встановили, ПК користувача підключили. Здавалося б, запускай програму та працюй. Але постає питання: «А як мені зрозуміти, які користувачі зараз запустили програму та отримали ліцензію? Скільки ліцензій зайнято зараз?» Отримати таку інформацію допоможуть вбудовані інструменти Сервера Ліцензій: Flex.log та утиліта Lmtools. Вони знаходяться в інсталяційній папці Сервера Ліцензій: C:\Program Files (x86)\Nanosoft\Nanosoft License Server

Лог фіксує, який ПК зайняв ліцензію та на який продукт. (У нашому випадку IVANOV-PK взяв ліцензію nanoCAD СПДС. Напис «OUT» внесений з боку сервера: він віддав ліцензію користувачу.)

Як тільки користувач IVANOV-PK закриє програму на своєму комп'ютері, ліцензія повернеться на сервер і в лозі з'явиться напис «IN».

За допомогою програми Lmtools ви можете налаштовувати роботу свого Сервера Ліцензій, переглядати логи, робити рестарт сервера та здійснювати безліч інших дій щодо його налаштування.

На вкладці Service/License File ми можемо подивитися, який сервер зараз використовується (у нашому випадку це Nanosoft License Sever). Якщо на цьому ПК у вас розгорнуті Сервери Ліцензій сторонніх САПР-програм, які також використовують для ліцензування сервер FlexLm, вони можуть відображатися в цьому ж вікні.

Основні вікна для роботи із сервером – це Start/Stop/Reread і Server Status. Інші використовуються набагато рідше, так що давайте детальніше зупинимося на цих двох.

У вкладці Start/Stop/Reread ми можемо зупинити службу Сервера Ліцензій (кнопка Stop Server), перечитати ліцензійний файл (ReRead License File ) і запустити сервер (Start Server).

Під час роботи з цими кнопками необхідно звертати увагу на балку. Якщо ми зупиняємо або запускаємо сервер, лог відображає відповідні написи: Stopping Server, Start Server Failed, Start Server Successful.

Натиснувши на кнопку Perform Status Enquiry у вкладці Server Status, ми можемо бачити загальну кількість наших ліцензій, а також кількість зайнятих та вільних. На прикладі видно, що на даний момент із двох ліцензій, що знаходяться на сервері, обидві зайняті.

На вкладці Config Services ви можете перевірити всі налаштування вашого сервера: шлях до виконуваного файлу (lmgrd.exe), шлях до файлу ліцензій (.lic) та шлях до лога даного сервера (flex.log ).

Також у цьому вікні, натиснувши на кнопку View Log, ми можемо переглянути наш flex.log

Якщо в розділі «Path to the license file» необхідно вказати інший файл ліцензій, не забудьте натиснути кнопку Save Service і перезапустити сервер через Stop/Start.

В принципі для керування Сервером Ліцензій достатньо двох додатків: LicServSetup та Lmtools.

Інші новини