+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

Ліцензування Windows Server 2012. Видання та подробиці.

Минулого тижня в рамках партнерської конференції WPC у Торонто були оголошені подробиці про різні видання Windows Server 2012, про правила ліцензування, вартість ліцензій та терміни доступності. Сьогодні ми поговоримо про це. Для тих, у кого мало часу читати велику замітку без картинок, пропоную дивитися по підзаголовках у пошуках цікавої інформації.

Терміни появи

Найчастіше запитання, яке мені задають замовники останні кілька місяців, це, безумовно, «коли?». Минулого тижня пелена була нарешті скинута. Розробка серверної ОС практично завершена, найближчими тижнями очікується підписання фінальних образів. Відразу розпочнеться завантаження образів на сайти передплатників MSDN/TechNet, а також на MVLS. У другій половині серпня корпоративні замовники, які мають Software Assurance або передплату, отримають можливість завантажити фінальну версію Windows Server 2012. У прайс-листах для замовлень ОС з'явиться восени.

Видання ОС

Традиційно Microsoft випускала досить велику кількість різних версій серверної ОС. У поколінні 2008 R2 ми мали стандартний набір з Standard/Web/Enterprise/Datacenter, додаткові Storage/HPC/SmallBusiness/Essentials/Foundation та, звичайно, Hyper-V Server. Розбиратися у запропонованих опціях та правилах ліцензування було складно. Наразі вирішено скоротити список видань та спростити правила ліцензування.

З виходом Windows Server 2012 стандартним набором є Standard/Datacenter. Ні Web, ні Enterprise видань не існує. Також не буде більше варіантів Small Business Server Standard/Premium. Small Business Essentials стає окремим продуктом Windows Server Essentials. Hyper-V Server як був повнофункціональним, безкоштовним гіпервізором, так їм і лишиться.

Найсерйознішим нововведенням у виданнях ОС є відсутність будь-яких функціональних відмінностей між Standard та Datacenter. Я не обмовився: кластеризація, ADFS, BranchCache, 64 фізичні процесори, 4ТБ пам'яті – все це є в Standard Edition. Відмінності Standard та Datacenter знаходяться виключно у площині ліцензування.

Ліцензування Windows Server 2012

Видання Standard та Datacenter тепер ліцензуються за фізичними процесорами. Одна ліцензія завжди покриває два процесори. Тобто для двопроцесорного сервера потрібна одна ліцензія.

Єдина відмінність Standard та Datacenter видань криється у правах на запуск віртуальних машин. Одна ліцензія Standard Edition дає права на використання двох екземплярів ОС (на двопроцесорному сервері, який покривається цією ліцензією). Права на використання максимальної кількості екземплярів докладно описані в Product Use Rights. Загалом, тут нічого не змінилося: хочете мати дві віртуальні машини на двопроцесорному сервері, - ліцензуєте його за Standard та використовуєте основну ОС виключно для обслуговування віртуальних машин, запущених на цьому сервері. Якщо основна ОС надає послуги іншим фізичним серверам та віртуальним машинам, то у вас є право на одну віртуальну машину на цьому двопроцесорному сервері. Ліцензія Datacenter Edition (що покриває два процесори) дає права на запуск необмеженої кількості віртуальних машин. Звичайно, всі процесори сервера повинні бути покриті ліцензіями. Змішувати ліцензії Standard та Datacenter на одному сервері забороняється.

Що дає новий підхід? На мою думку, тепер все дуже спрощується. Якщо ви не використовуєте віртуалізацію зовсім, або хочете мати пару віртуальних машин на сервері (або кластері з двох серверів), ви ліцензуєте сервери по Standard. Якщо ви хочете використовувати віртуалізацію, ваш шлях в Datacenter. Більше жодних складних розрахунків.

Раніше видання Standard не мало можливості кластеризації, було обмежено 64ГБ пам'яті та 4 фізичними процесорами, раніше потрібно було розраховувати максимально дозволену ліцензією кількість віртуальних машин у разі кластеризації... Тепер все просто: є віртуалізація – Datacenter, немає віртуалізації – Standard.

Оновлення з попередніх версій Standard/Enterprise/Web/Datacenter Software Assurance

Що ж отримують ті, хто раніше купував видання Standard/Enterprise за правилами «на сервер» та мають Software Assurance?

Якщо ви маєте Software Assurance, дійсний на момент Windows Server 2012 General Availability (вересень 2012), то вже в серпні ви отримаєте доступ до дистрибутивів з можливістю їх використання, а до моменту закінчення вашого Software Assurance ваші ліцензії будуть оновлені згідно з наведеними нижче правилами.

Якщо ви маєте ліцензію Windows Server Enterprise та діючий Software Assurance, ви отримаєте дві ліцензії Standard. Кожна з них покриває два процесори. Це дає вам можливість з тим же функціоналом, що й раніше мати один чотирипроцесорний сервер і запускати на ньому до чотирьох віртуальних машин, або з тим же функціоналом що і раніше отримати можливість покрити ліцензіями два двопроцесорні сервери. Очевидно, що раніше ліцензія Enterprise ніяк не могла покрити два сервери. Якщо ви використовуєте Enterprise Edition для завдань віртуалізації, ви можете скористатись спеціальною пропозицією Step-Up і перейти на Datacenter Edition з доплатою різниці в вартості.

Якщо ви маєте ліцензію Windows Server Standard та діючий Software Assurance, ви отримаєте одну ліцензію Standard. Вона покриватиме двопроцесорний сервер і пропонуватиме весь доступний функціонал Windows Server.

Якщо ви маєте Windows Server Datacenter та діючий Software Assurance, то за кожні дві процесорні ліцензії ви отримаєте одну нову двопроцесорну.

Якщо ви маєте Windows Server Web та діючий Software Assurance, то за кожні дві ліцензії Web вам буде видано додаткову ліцензію Standard 2012. Тобто ви зможете продовжити використовувати свої старі Web сервери плюс мати нові Standard. Якщо ви використовуєте свій Standard сервер виключно як веб-сервер, вам не потрібні ліцензії клієнтського доступу CAL (які раніше не потрібні для видання Web, але потрібні в звичайному випадку для видання Standard). Якщо ви маєте непарна кількість ліцензій Web, кількість ліцензій Standard буде округлена до цілого числа після розподілу кількості Web на два.

Що робити, якщо ліцензії, отримані за програмою Software Assurance, не покривають усі процесори? Наприклад, раніше ви мали одну ліцензію Standard на чотирипроцесорному, або одну Enterprise на восьмипроцесорному сервері? Дійсно, згідно з правилами, ви отримаєте для випадків вище одну або дві нові ліцензії Standard, які не покривають усі процесори. Microsoft не залишить вас у біді і в цьому випадку. Вам потрібно буде за допомогою MAP Tool провести інвентаризацію таких серверів і написати лист вашому акаунт менеджеру. Вам буде надано додаткові ліцензії Standard.

Що відбувається з HPC, Essentials та Small Business?

Видання HPC Server не існують у сімействі Windows Server 2012. Весь функціонал HPC буде доступний для завантаження з сайту Microsoft як безкоштовний HPC Pack. Якщо сервер використовується виключно для завдань HPC, ви будете використовувати Standard Server, але вам не потрібно купувати ліцензії клієнтського доступу CAL. Якщо на момент General Availability ви маєте дійсний Software Assurance, то за кожну ліцензію HPC Suite ви отримаєте одну ліцензію Standard.

Windows Server 2012 Essentials, доступний для завантаження на даний момент у вигляді попередньої версії буде заміною для Windows Small Business Server 2011 Essentials. Якщо ви маєте ліцензію Windows Small Business Server 2011 Essentials та діючу Software Assurance, ви отримаєте ліцензію Windows Server 2012 Essentials.

Видання Small Business Server (Standard і Premium) більше не буде. Якщо ви мали ліцензію SBS Standard та Software Assurance, ви отримаєте одну ліцензію Standard та одну ліцензію Exchange Server Standard. Якщо ви мали, крім цього, SBS 2011 Premium Add-on, ви отримаєте ще одну ліцензію Standard та ліцензію SQL Server 2012 Standard.

Інша версія Windows Server Foundation, як і раніше, буде поставлятися виключно OEM виробниками, тому вона не покривається Software Assurance і змін не зазнає. Не більше одного фізичного процесора, не більше ніж 15 користувачів.

З виходом Windows Server 2012 зникне видання Windows Home Server. Основний функціонал тепер включено до клієнтської версії Windows 8 Professional. Тим, кому вдома потрібний сервер, буде рекомендовано Windows Server Foundation.

Наразі не було чіткого анонсу долі Windows Storage Server. Зважаючи на все, як і HPC, це видання втратить статус самостійного, а стане лише версією Standard сервера, що не вимагає ліцензій клієнтського доступу CAL при виконанні специфічних завдань. Весь функціонал Windows Storage Server 2008 R2 тепер входить до базового набору Windows Server 2012 Standard.

Hyper-V Server 2012

Окрім стандартних платних видань ОС у сімействі Windows Server є безкоштовна ОС Hyper-V Server. У версії 2012 вона не зазнає ліцензійних змін, залишиться безкоштовною, не вимагатиме ліцензій клієнтського доступу CAL. Отримає весь функціонал нового Hyper-V та служб кластеризації.

Скільки коштуватимуть ліцензії Windows Server 2012?

Microsoft оголосила про ринкову вартість нових ліцензій (з нульовим рівнем знижок).

Отже, двопроцесорна ліцензія Standard коштуватиме $882. Двопроцесорна Datacenter - $4809.

Windows Server Essentials ліцензується на сервер і коштує $425. Вимагає створення домену, що включає не більше 25 користувачів, підтримує не більше двох фізичні процесори. Розширених прав на віртуалізацію немає. Це видання не має ролі Hyper-V і не може бути віртуалізоване згідно з правилами ліцензування.

Windows Server 2012 потребує нових ліцензій клієнтського доступу. Йдеться як про Windows Server CAL, так і про RDS CAL та ADRMS CAL. Ті замовники, у яких укладено корпоративну угоду, отримають нові ліцензії клієнтського доступу автоматично. Ті ж, хто купує за Open/Retail/OEM програми, і не укладає Software Assurance, будуть змушені купувати нові CAL для кожного пристрою/користувача, що звертається до сервісів на базі Windows Server 2012.

Докладніше ознайомитися з викладеною мною інформацією можна у Windows Server 2012 Licensing Datasheet та Windows Server 2012 Licensing FAQ (англійською мовою).

Інші новини

Найкраща ціна