+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

IBM вирішила перевести архітектуру набору команд (ISA) POWER у розряд відкритих

IBM вирішила перевести архітектуру набору команд (ISA) POWER у розряд відкритих

IBM прийняла рішення перевести архітектуру набору команд (ISA) POWER у розряд відкритих. У 2013 р. компанія заснувала консорціум OpenPOWER, в рамках якого надала можливість ліцензування пов'язаної з POWER інтелектуальної власності та надала повний доступ до специфікацій. Тобто якщо раніше компанія вимагала за створення власних модифікацій чіпів на базі архітектури та набору команд POWER ліцензійні відрахування, то тепер ці обмеження зняті – ISA стануть загальнодоступними та безкоштовними. У тому числі надається право безоплатно використовувати всі пов'язані з POWER патенти IBM, а управління проектом передається спільноті, яка тепер буде залучена в процеси прийняття рішень.

Зростанню популярності архітектури POWER сприятиме і анонсований IBM перехід OpenPOWER Foundation під крило Linux Foundation — найвідомішої в галузі організації прихильників програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

До консорціуму OpenPOWER вже приєдналося понад 350 компаній. Спільноті передано більше 3 млн. рядків коду системних прошивок, специфікацій та схем, необхідних для створення POWER-сумісних чіпів. У порівнянні з доступними відкритими архітектурами MIPS і RISC-V, архітектура POWER насамперед приваблива для створення сучасних серверних систем, промислових платформ і кластерів.

Умови відкритої ліцензії дозволяють розширювати та настроювати набір команд з урахуванням специфічних потреб окремих додатків. IBM також випустила допоміжні ресурси. До них відносяться довідковий посібник з реалізації інтерфейсних протоколів OpenCAPI і Open Memory, що використовуються для зв'язування центрального процесора сервера зі вбудованою пам'яттю. Надана програмна реалізація дозволяє симулювати роботу еталонного процесора з використанням FPGA Xilinx.

Технологія OpenCAPI дасть можливість досягти максимальної продуктивності та позбутися від вузьких місць при організації взаємодії між процесорними ядрами та інтегрованими пристроями, такими як GPU, ASIC, різні апаратні прискорювачі, мережеві чіпи та контролери сховищ даних. Open Memory дозволить підвищити пропускну здатність контролерів пам'яті і знизити затримки, що виникають. Наприклад, завдяки зазначеним доповненням на базі POWER можна буде створювати спеціалізовані чіпи, оптимізовані для вирішення завдань штучного інтелекту та високопродуктивного аналізу даних у пам'яті.

Фізична архітектура чіпів POWER залишається закритою. Найновіші процесори цього сімейства, POWER9, мають 8 млрд транзисторів і до 24 процесорних ядер в залежності від моделі. Ці чіпи застосовується в системах Summit і Sierra міністерства енергетики США, які займають першу і другу позиції в рейтингу найпотужніших суперкомп'ютерів.

Інші новини