+38/050/370-3627
+38/093/220-0872
+38/044/257-2444
Новини

Google почала поступову відмову від підтримки протоколу FTP у браузері Chrome

Google почала поступову відмову від підтримки протоколу FTP у браузері Chrome

Google оприлюднила свій план щодо повного припинення підтримки інтернет-протоколу File Transfer Protocol (FTP) у Chrome та Chromium. Остаточна відмова від колись затребуваного протоколу передачі файлів відбуватиметься поступово, у кілька етапів, і перший з них розпочнеться з моменту релізу Chrome 80.

Випуск Chrome 80 Google намітила на I кварталі 2020 р. У цій версії підтримка FTP буде відключена за замовчуванням, але розробники додадуть прапор DisableFTP, що дозволяє повернути підтримку цього протоколу.

Повне видалення частин вихідного коду браузера, які відповідають за роботу з FTP, Google планує виконати в Chrome 82. Дата випуску цього оновлення на 16 серпня 2019 р. не була встановлена.

FTP було розроблено 1971 р. за 21 рік до релізу HTTP. На відміну від останнього, він спочатку створювався для передачі файлів та роботи з файловою системою сервера – користувачеві дозволялося не тільки закачувати файли на сервер, але також перейменовувати та видаляти їх, переміщати між папками тощо.

Відмова Google від підтримки FTP у Chrome продиктована двома основними факторами. Для початку, сам по собі цей протокол небезпечний через відсутність шифрування інформації, що передається, що можуть використовувати в своїх цілях кіберзлочинці. Другий фактор – нульовий рівень затребуваності даної технології: за даними Google, протоколом користуються лише 0,1% користувачів.

З другого чинника слід небажання Google реалізовувати в Chrome і Chromium підтримку сучаснішого протоколу - FTPS (FPS over SSL, за аналогією з HTTPS), доповненого підтримкою шифрування трафіку. Google не додаватиме в свій браузер підтримку незатребуваних розробок.

Бажання відмовитись від FTP у Google виникло досить давно: перші заклики розробників «поховати» цю технологію з'явилися в січні 2014 р. на порталі bugs.chromium.org. Докази на користь відмови від технології наводилися ті самі – її небезпека та непопулярність.

Проте протягом кількох років далі слів справа не рухалася, і лише в браузері Chrome 63, що вийшов 7 грудня 2017 р., були зроблені перші кроки. Зокрема, розробники включили позначку прапором небезпечного з'єднання звернень до ресурсів за протоколом FTP і почали видавати користувачам попередження про небезпечне підключення.

Другий крок розробники зробили 30 січня 2019 р., випустивши браузер Chrome 72. В браузері була відключена функція відображення вмісту ресурсів, що завантажуються по FTP, у тому числі HTML-документів та Readme-файлів. Користувачеві залишили можливість бачити дерево директорій та завантажувати файли за прямими посиланнями. До виходу Chrome 76, найактуальнішого на момент публікації матеріалу апдейту, Google видалила з браузера підтримку проксі для FTP.

Після 100-відсоткового видалення підтримки FTP у Chrome та Chromium у браузері Google залишиться лише обмежена підтримка сторонніх клієнтів. Реалізовано це буде у вигляді діалогового вікна, що активується при спробі відкриття посилань "ftp://" і пропонує запустити для цього окрему програму (за наявності такої в системі). Це може бути будь-який клієнт від вузькоспеціалізованого FileZilla до багатофункціонального файлового менеджера Total Commander.

Робота з FTP-протоколом буде виключена з усіх браузерів, заснованих на Chromium, після виходу відповідних оновлень. До них належать, в зокрема, розроблений за образом і подобою класичної Opera 12.x Vivaldi та оновлений Microsoft Edge, який «переїхав» із власного движка EdgeHTML на Chromium у 2019 р.

Окрім цього, від FTP відмовиться і Firefox, і якщо розробники Chrome вперше задумалися про це в 2014 р., то девелопери з Mozilla почали обговорювати питання про перехід хоча б на FTPS ще у 2001 р. Гілка обговорення bugzilla.mozilla.org активна і в серпні 2019 р., і в найбільш актуальних повідомленнях регулярно виникає пропозиція про відмову від підтримки цієї технології. Зазначимо, що компанія Apple зробила це раніше за всіх, позбавивши свою мобільну платформу iOS вміння працювати з FTP.

Інші новини

Найкраща ціна